Nyaraljon a Balaton déli partján, Balatonbogláron!

Nyaraljon a Balaton déli partján, Balatonbogláron!

Balatonboglár változatos rendezvényekkel, kiállításokkal, koncertekkel és egyéb programokkal várja az ide látogatókat. A vidám hangulatuk mellett betekintést nyújt a magyar kultúrába, hagyományokba.
A Platán strandon egész nyáron egymást váltják a kulturális és sportesemények. Egyre népszerűbb a Halászléfőző-verseny, az országos strandfoci, strandkézilabda, strandröplabda bajnokság. Itt rendezik a Balaton-átúszó versenyt - Európa legnagyobb édesvízi-tavi amatőr úszóversenyét - Révfülöp és Balatonboglár között minden év júliusának utolsó szombatján.
A városhoz méltó program július második felében, a "Jazz és a Bor Fesztiválja".
Augusztus 20-hoz kötődik a három évtizede visszatérő rendezvény, a Boglári Szüreti Fesztivál, az ország egyik legnagyobb népünnepélye.

Városunk - a szőlő és bor nemzetközi városa -, a Balatonboglári Borvidék szakmai központja. A határában lévő dombokat szépen gondozott szőlőültetvények borítják.

A Dél-balatoni Borút Egyesület a szervezett borturizmust szolgálja. Balatonboglár környéke 6000 éve lakott, magyar okirat 1211-ben említi először a nevét. A török időkben a település elnéptelenedett. 1752-ben már újra életre kelt és ismét működött a rév is Boglár és Révfülöp között.

Az első csavargőzös hajó, a 6 tonna vízkiszorítású Balaton 1872-ben kezdte meg rendszeres járatait a két szemközti település között. 1904-ben megalakult az első fürdőegylet, Boglárt 1912-ben gyógyfürdőnek nyilvánították, ekkor készült el a vasútállomás közelében az új kikötő.

Varga Béla - a nemzetgyűlés későbbi elnöke - fiatal plébánosként templom és művelődési ház építését kezdeményezte. Az utóbbiban működött a II. világháború idején a lengyel menekültek gimnáziuma. A lengyelek mellett a franciákat is befogadták a balatonbogláriak. A központban álló katolikus templomot 1932-ben építették. A templom fölött magasodó Várdomb feketefenyővel beültetett természetvédelmi terület.

A domb tetején áll a város jelképe, a Xantus János-gömbkilátó, amit éjszaka megvilágítanak. A kilátóból csodálatos panoráma nyílik a tóra. A domb szélén őskori földvár sáncai húzódnak.

A szomszédos Temető-dombon egymás közelében két kápolna áll. A Kék kápolnát 1856-ban, a Vörös kápolnát 1892-ben építették. Nyaranta az 1970-es évektől mindkét kápolnában rangos képzőművészeti kiállításokat rendeznek, miként az evangélikus templom melletti pincetárlaton is.

A Platán-strand mellett 14 bérelhető teniszpálya található a 100 éves teniszegyesület és a vendégek örömére. Az Erzsébet utcában, szemben a Városházával - a Fischl-házban látható a "Balatonboglár 6000 éve" régészeti és a "Régi műhelyek" helytörténeti kiállítás, valamint Bagó Bertalan festőművész emlékkiállítása.

A közeli szőlőskislaki kastélyban borászati múzeumot rendeztek be, itt a dél-balatoni borkultúra fejlődését, eszközeit mutatják be.

A derű városa ingyenes strandokkal árnyas parkolókkal várja évről évre visszatérő barátait.

 

 

Még egy kis érdekesség:

 

 

 

 

 
E boglári tájak geológiai leírását a tudományos műszavak nélkül próbálom elmondani. Az idő kerekét sok millió évre tekerem vissza. A tájon a Pannon tenger hatalmas vízfelülete az úr, a tengerfenék asztallap simaságú. A földtörténeti kor utolsó harmadában a vulkáni tevékenységek a tengeraljzatot áttörve a sok millió éves üledék rétegeket átrendezték. A Balaton északi oldalán több vulkáni kúp magasodott ki és a föld mélyéről nagy mennyiségű olvadt kőzetet ontott a felszínre.

A vulkánok utóműködésének igenlátványos tanúi a boglári dombok. Mikor a nagy földmozgásokat előidéző erők megszelídültek az úgy nevezet utóműködések során a mélyben még feszülő erők hatására a kisebb vulkáni kürtökön még laza bazalttufa olvadékok emelkedtek a felszínre, magukkal sodorva az egyéb kőzetrétegek sokaságát. Ezen módszerrel jött létre a Boglári várdomb és Temető domb alapszerkezeti kúpjai. A mélyből feltörő bazalttufa összetöri a felszín egyenletes alapját, megszilárdul, a puha kőzet a súlyától a tengerfenék rétegei lefelé hajlanak. Az így kialakult felszínre az évmilliók alatt a szél fújta lösz rakodik le. A Sándor domb szerkezete, viszont másképp alakult ki, kimondottan a másik két domb keletkezésekor azok nyomására egy iszap vulkán jött létre. Kimondottan a meleg vízforrások iszap formájában hozták felszínre a lágy ásványokat, és rakták le a kúpot. Az 1850-es években mind három domb felületén még több tucat meleg vizű forrás volt. A színes képen a Sándor domb metszete látszik melyet 2008-ban figyeltem meg, melyen nagyon jól láthatók a meleg vizű források nyomai. A boglári dombok Közép-Európában egyedülálló földtörténeti, geológiai kőzetminták gyűjteménye, amiket a felszínen lehet tanulmányozni. Ez is értéke a mi lakó helyünknek, csak okosan ki kellene használni.

H. I. 2014. március 25.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 1
Heti: 32
Havi: 238
Össz.: 127 092

Látogatottság növelés
Oldal: Balatonboglárról
Nyaraljon a Balaton déli partján, Balatonbogláron! - © 2008 - 2025 - balatonboglariszallas.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »